Novinky

 • 14.3.
  Nevíte které značce dát šanci? Možná vám poradíme. Důkladně jsme vyzkoušeli zajímavý model MUM 52110. Přečtěte si recenzi na kuchyňský robot Bosch!
 • 9.3.
  Narazili jsme na skutečný klenot. Sledujte malou videopoctu jednomu z nejslavnějších robotů naší minulosti - ETA 022! Číst dál
 • I vy se právě rozhodujete, jestli vám lépe poslouží obyčejný kuchyňský mixér, nebo bude lepší pořídit rovnou kuchyňský robot? Přečtěte si, jaké u obou druhů přístrojů existují důvody pro i proti Číst dál
 • Čtvrtníček o kuchyňských robotech! Zajímá vás, co legendární bavič připravuje z rozmixované sádry a hřebíků? Že by šlo o pomazánku? Číst dál
 • Co píší jinde

 • Momentálně intenzivně pracujeme na přípravách nové rubriky. Budeme se v ní věnovat tomu, jak o kuchyňských robotech a příbuzných technologiích píší jinde. A určitě nehodláme zůstávat jen v Čechách a na Slovensku! Jedním z prvních příspěvků naopak bude představení tipů z amerických novin. Zůstaňte proto na příjmu!
 • Poslední recenze

 • V několika málo příštích dnech čekejte vydatnou porci recenzí kuchyňských robotů!

K čemu je nám kuchyňský robot? Nestačí nůž a prkýnko?

zelenina k rozmixování

Kuchyňský robot najdeme skoro v každé domácnosti. Pokud zkusíme popřemýšlet nad tím, co jsme to vlastně minulý týden vařili, pak možná zjistíme, že těch opravdu zajímavých receptů zas tolik nebylo. Člověk by kolikrát rád vařil a experimentoval s novými recepty. Ale komu se chce pořád něco loupat, krájet, a hlavně potom všechno uklízet.

Vyhýbat se z těchto důvodů nejrůznějším krémům, receptům na mleté maso nebo buchtám, ale ve skutečnosti vůbec není potřeba. Stačí jen překonat sílu zvyku, a poohlédnout se po praktickém pomocníku, který nás obtíží s ruční přípravou zbaví jednou provždy. Takovým pomocníkem může být třeba kuchyňský robot.

Podle čeho se ale máme řídit při jeho vybírání?. Mnoha z nás už bohužel napoprvé na stole skončila krabice ukrývající nevzhledný stroj z laciného plastu. Jeho jediný nůž navíc možná sice dokázal pěkně nasekat cibuli, ale místo poctivého mletého masa vyčaroval jenom jakousi podezřelou kaši. O přípravě řekněme takové domácí tatarské omáčky si pak samozřejmě můžeme leda tak nechat zdát. Je totiž dost pravděpodobné, že náš zbrusu nový „zázrak“ nakonec vůbec nedokáže pracovat s tekutinou.

Právě proto, aby takové zkušenosti z českých kuchyní konečně zmizely, jsme se rozhodli založit tento magazín. Najdete zde jednoduché rady, tipy a recenze, které vás bezpečně provedou mělkými vodami světa kuchyňských robotů. Zkusíme se společně naučit vybírat ten nejvhodnější, který nejlépe vyhoví náročným požadavkům naší i vaší kuchyně. Kuchyňský robot totiž dokáže být užitečným pomocníkem. Jen je třeba umět sáhnout po tom pravém.

Na českém trhu je dnes samozřejmě k mání celá řada modelů od nejrůznějších výrobců. Někdy proto může být poměrně složité se v této nepřeberné nabídce rychle zorientovat. Navíc často ani úplně přesně nevíme, z čeho se vlastně kuchyňské roboty jako takové vůbec skládají, respektive jak odlišit zajímavé modely od těch podezřelých. Jak rozeznat držák od šmejdu, model vhodný pro osaměle žijícího člověka od toho, který je ideální pro pravidelné rodinné vaření.

Podrobněji se otázce výběru toho nejvhodnějšího robota podle našich konkrétních účelů a potřeb budeme šířeji věnovat na jiném místě našeho magazínu. Zde bychom však rádi úplným "nováčkům v oboru" v rychlosti shrnuli jenom to nejdůležitější.

Dnešní kuchyňské roboty v sobě obsahují elektromotor, který je v podstatě možné považovat za jakési jejich srdce. Jeho prostřednictvím je potom následně roztáčeno několik odlišných strojků. Většina v současné době dostupných modelů se přitom skládá ze dvou hlavních částí, kdy první běží rychle, druhá potom pomalu. Rychloběžná část se potom nejčastěji skládá z mixéru schopného pracovat o několika rychlostech (nejčastěji v rozmezí jedné až tří).

Tento mixér tvoří několik drobných nožů, tzv. břitů, které dokáží spolehlivě rozsekat pevné potraviny, případně také poctivě promíchat vloženou směs. Dále zde platí, že nejčastěji využívané mixéry disponují schopností pracovat o tisíci až osmnácti stech otáčkách za minutu.

Část kuchyňského robota, která pracuje v pomalejším režimu, oproti tomu plně vystačí s frekvencí v řádu desítek otáček za minutu. Tyto strojky potom jsou určeny především pro nejrůznější hnětení, lisování či šlehání. Mechanická struhadla, mlýnky na maso, lisy na ovoce, či mlýnky na mák představují typické zástupce strojků tohoto druhu.

Vzhledem k této vysoké variabilitě dostupných zařízení bychom proto vždy měli před samotným výběrem konkrétního modelu důkladně popřemýšlet nad tím, které funkce právě v naši kuchyni a během našeho vaření budeme využívat nejčastěji.

Je totiž velký rozdíl v tom, jestli nakonec v internetovém obchodě vybereme jednoduchý a především levný stolní mixér, nebo si naopak necháme zaslat řekněme takový kuchyňský miniprocesor, tedy jakýsi automatický kráječ.

Někteří z nás totiž vystačí s čistě posekanou cibulí nebo rajčaty, zatímco jiní nejenom vaří, ale stejně tak často se věnují i pečení. V takovém případě je potom lépe zvolit klasický univerzální kuchyňský robot.